Предоставяме за Вас място, където може да намерите нужното Ви обучение, консултант и сертификация, които да подпомогнат личното ви и професионално израстване. https://skillception.com
Образованието на за длъжността финансов мениджър трябва да е по-високо, профилът е икономика или управление. В университета Синергия желаещите да получат тази професия могат да преминат обучение по следните специалности: финанси и кредит, стратегическо управление, банково дело, държавно и общинско управление, счетоводство, одит и анализ. Всеки от тях осигурява добра основа и теоретични знания за работа в избраната област. Освен това студентите в университета получават възможност да преминат стаж в големи организации и да се запознаят с практическата страна на финансовото управление, което дава значителни предимства при заетостта.
Какви са студентите от икономическия факултет?
Основната цел на бъдещите финансови мениджъри е да добият представа за средствата и методите за ефективно управление на паричните потоци и ресурси. За целта те изучават икономиката на предприятията, финансовите отчети. По-специално данъчното облагане и инвестициите, бизнес планирането, особено разпределението на ресурсите и др. Знанието на чужд език не е необходимо за представителите на тази професия, но значително увеличава шансовете за работа и високите доходи.
Какви финансови умения придобиват завършилите банков факултет?
Завършилите икономически катедри, които искат да работят на длъжността финансов мениджър, придобиват знания и финансови умения по икономика, математика и статистика. Те трябва да разбират структурата на пазара, да разбират какво е движението на паричните потоци. Както и инструментите за инвестиране, да познават финансовото законодателство, да могат да анализират процесите на пазарната икономика. Както и да вземат информирани решения. Личните качества, изисквани от финансовия мениджър, включват добра концентрация на внимание. Още търпение, общителност и способност за трезво оценяване на ситуацията.
Специалистите по финансово управление имат широк спектър от отговорности.
Той трябва да изпълнява следните задачи:
- оптимизиране на фирмените разходи и паричния оборот като цяло;
- осигуряване на ефективно използване на финансовите ресурси;
- минимизиране на разходите и рисковете, поддържане на антикризисна политика;
- подпомагане на рентабилността на предприятието, формиране на привлекателен инвестиционен портфейл;
- бюджетно планиране;
- проучване на пазарната ситуация и нейното въздействие върху дейността на компанията.
Финансовият мениджър е отговорен за цялостното благополучие и стабилност на компанията, взема решение за разпределението на средствата и получаването на заеми, така че специалист се нуждае от хладен ум, железни нерви и висока устойчивост на стрес при работа.